Fasulye

Fasulye ülkemiz insanının beslenmesinde çok önemli yeri olan bir sebzedir. Özellikle insanımızın protein ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar. Taze, kuru, konserve, dondurulmuş, güneşte ve yapay yollarla yeşil olarak kurutularak kullanılabilir.

Fasulye kökleri zayıf bir görünüme sahiptir. Kökler çok fazla derine gitmez Sathi köklü bir bitki olup 15 cm derinliğe iner. Hafif topraklarda 50-60 cm’ye kadar inebilir. Kök büyümesi çiçeklenme devresine kadar hızla artar, çiçeklenme döneminde yavaşlar, meyvelerin oluşumunda ise duraklama dönemine girer. Çiçek oluşumuna yakın dönemlerde köklerde nodoziteler meydana gelir. Bu nodoziteler havanın azotunun kullanılmasında bitkiye yardımcı olur.

Sırık fasulyeler bodur fasulyelere nazaran topraktan daha fazla besin elementi kaldırır ve toprağın gücünü azaltır. Fasulyeler için tavsiye edilecek gübre miktarları her şeyden evvel topraktaki besin maddeleri miktarları ile ilgilidir. Toprak tahlili neticelerine göre ihtiyaç duyulan gübrelerin verilmesi en doğru yoldur. hekagro fasülye besleme programı ile yetiştirdiğiniz fasülyelerden yüksek verim ve kaliteli ürün ile bol kazanç temin edersiniz.